shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۲۰۷۲
شهردار تهران ضمن بیان اینکه با همکاری ژاپنی‌ها آسیب‌پذیری تهران در برابر حوادثی چون زلزله مورد بررسی قرار گرفته است تاکیدکرد: شناسایی و تهیه نقشه گسل تهران بر این اساس در دستور کار قرار گرفت.همچنین شریان‌های تهران هم شناسایی شد و ۱۸ برنامه اولویت دار در خصوص کاهش خطر در این شریان‌ها در حال حاضر در دست اجراست.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸
پ

پیروز حناچی در همایش ملی مصون سازی زیرساخت‌ها و صیانت از مردم که با حضور شهرداران و روسای شوراهای اسلامی سراسر کشور در وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه برخی از بحران‌ها در اختیار ما هستند و برخی هم در اختیار ما نیستند اما قابل شناسایی‌اند گفت: عوامل متعددی موجب آسیب‌پذیری در شهرها می شوند که شامل عوامل فیزیکی ساختمان‌ها، مهاجرت به شهرها، مباحث حاشیه نشینی می‌شود و ایجاد گروه‌های آسیب‌پذیر می‌شود و همچنین آسیب‌های فرهنگی سیاسی و اقتصادی و نیز ...دیده شده است.

به گزارش ایسنا وی با اشاره به اینکه آسیب‌ها یا از اراده انسان خارج هستند یا اینکه آسیبهای انسان‌ساز هستند افزود: در کلانشهر تهران، پایتخت ایران اقداماتی در خصوص مقابله با آسیب‌ها انجام شده است که تحت عنوان پدافند غیر عامل یا تاب آوری شهری از آن یاد می‌شود و نقطه شروع آن نیز به بعد از زلزله ژاپن باز می‌گردد.

 

شهردار تهران در ادامه گفت:در زلزله کوبه ژاپن ۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند و تقریباً تمام شریان‌های اصلی شهر تخریب شدند. هنچنین گفته می شود که تلفات ناشی بعد از زلزله خیلی بیشتر از تلفات خود زلزله بود. این زلزله نقطه عطفی برای ژاپنی‌ها و کل دنیا بود زیرا بسیاری از تجربیاتی که در حوزه ریسک و بحران داریم به کشورهایی مربوط می‌شود که در این زمینه تجربیات بیشتری دارند.

 

حناچی تصریح کرد: در شهر تهران با همکاری ژاپنی‌ها مطالعاتی انجام شد و آسیب پذیری تهران مورد بررسی قرار گرفته و به آن پرداخته شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بانک اطلاعات خوبی در مورد زیر ساخت‌ها در تهران داریم که اطلاعات جدید هم به آن اضافه می‌شود گفت: درحال حاضر چیزی که مهم است پرداختن به اطلاعات و تصمیم گیری بر اساس اطلاعات و برنامه ریزی در این خصوص است و شناسایی مخاطرات تهران نیز نتیجه این مطالعات بود.

شهرداری تهران در ادامه اظهار کرد: شناسایی و تهیه نقشه گسل تهران بر این اساس در دستور کار قرار گرفت و همچنین شریان‌های تهران هم شناسایی شد و ۱۸ برنامه اولویت دار در خصوص کاهش خطر در شریان‌های تهران در حال حاضر در دست اجراست.

 

وی ادامه داد: ایمن سازی مخازن سوخت هم مورد پیگیری قرار گرفته است. همین طور تامین آب شرب برای شرایط اضطراری، تدوین لایحه عملیاتی مدیریت بحران و برنامه واکنش اضطرار در مترو ... و همچنین تهیه نقشه راه‌های اضطراری تهران، امکان خروج در شرایط اضطرار، موضوع فرونشست و خطرات ناشی از آن که موضوع مهمی است نیز در دستور کار قرار گرفته است.

حناچی تصریح کرد:همچنین ساختمان‌های مهم مانند بیمارستان‌ها و مراکز مهم خودشان باید ایمن باشند زیرا که این مراکز در زمان بحران خودشان باید خدمات ارائه دهند و این امر از وظایف مهم شهرداران است.

وی در ادامه گفت: آمادگی در برابر آسیب‌ها و همینطور برگزاری مانورها و مخاطرات ناشی از آنها را کم می کند و قدم اول هم باید از مدارس آغاز شود.

شهردار تهران در پایان اضافه کرد: تلفات ناشی از بلایای طبیعی بعد از انقلاب صنعتی بیشتر شد و با توسعه جوامع انسانی نیز مشکلات ناشی از آن به مراتب افزایش یافت، بنابراین در این خصوص آموزش‌ها می تواند بسیار مهم باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیگر حوزه ها