shahrdarbashim.ir

کد خبر: ۲۰۴۶
رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران از شناسایی ۱۰ هزار خطر در بوستان‌های پایتخت خبر داد که ۷۰۰۰ خطر مربوط به مخاطرات ایمنی و بهداشتی است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸
پ

زهرا صدراعظم نوری در جلسه علنی روز یکشنبه شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور، با اشاره به بررسی ایمنی بوستان‌های شهر تهران گفت: تاکنون ۱۰ هزار خطر در بوستان‌ها شناسایی شده که ۷۰۰۰ مخاطره، ایمنی و بهداشتی و ۳۰۰۰ مخاطره مربوط به مسائل محیط‌زیست است. همچنین ۶۵ درصد مخاطرات فیزیکی و ۲۱ درصد مخاطرات مربوط به تأسیسات برق است.

به گزارش مهر وی با اشاره به حدیثی از پیامبر (ص) گفت: «هر که سیلابی یا شعله‌ آتشی را بازگرداند، برای او پاداش شهید است». روز هفتم مهر ماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی یادآور شهادت آتش‌نشانان شجاع کشور است.  

صدراعظم نوری ضمن تبریک به همه نیروهای خدوم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کشور به ویژه شهر تهران که به تعبیری شهدای زنده زمانه هستند و گرامیداشت آتش‌نشانان ایثارگر حادثه پلاسکو افزود: امیدوارم با گسترش فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حوادث بتوانیم به حفظ و صیانت از سرمایه های انسانی و کاهش خسارات مالی به شهروندان دست یابیم.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران با بیان اینکه تنوع ماموریت های آتش‌نشانان در سطح شهر تهران علاوه بر حوادث آتش سوزی در فضاهای مختلف شامل انواع حوادث شهری،  آوارهای ساختمانی، مقابله با مواد شیمیایی خطرناک، سقوط افراد، برق گرفتگی، غرق شدگی، محبوس شدگی و ... می شود، گفت: این موضوع سبب شده که کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران بر  دو موضوع در حوزه ایمنی و آتش نشانی طی دو سال فعالیت خود تمرکز ویژه ای داشته باشد. اولین موضوع تلاش جهت بهبود شرایط محیط کاری و سلامت جسمی و روحی آتش نشانان عزیز با توجه به انواع فاکتورهای زیان آور در ماموریت های شغلی آنها است.

وی ضمن تقدیر از اقدامات شهرداری تهران در توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، کاهش زمان رسیدن به حادثه و برنامه‌ریزی جهت ارتقای سطح تجهیزات فنی و تامین نیازهای پرسنل بیان کرد: در دوران جدید مدیریت شهری ۳۰۰میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان صرف تجهیزات آتش‌نشانان شد و تعداد ایستگاه‌ها به ۱۳۰ایستگاه رسید. همچنین۶ ایستگاه نیز در دست احداث است.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران افزود: باید برای کاهش نرخ وقوع حوادث آتش سوزی در فضاهای بسته ساختمانی و فضای باز شهری و پیشگیری از وقوع انواع حوادث محتمل برای شهروندان در تردد و استفاده از فضاهای عمومی شهر شامل بوستان‌ها، فضای سبز، معابر و فضای پیاده‌روها اهتمام ویژه‌ای اندیشیده شود.

صدراعظم نوری،  پیگیری کاربست الزامات HSE، ارتقاء سطح ایمنی و توان عملیاتی مدیریت بحران در اداره شهر، ظرفیت سازی و ارتقاء آگاهی و آمادگی شهروندان در برابر حوادث مختلف طبیعی و انسان ساز را از جمله مهمترین اموری دانست که باید برای صیانت از سلامتی و ایمنی شهروندان، در اولویت برنامه‌ریزی های اجرایی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ایمنی، سلامت و محیط زیست در عین قرابت با یکدیگر، اموری تخصصی هستند، گفت: با توجه به نقش‌آفرینی شهرداری تهران در مدیریت شهری در قبال شهروندان، به نظر می ‌ رسد از بین این سه مقوله، مساله حفظ ایمنی شهروندان بیشتر از دو مقوله دیگر در راستای ماموریت های شهرداری قرار دارد و لازم است اهتمام بیشتری به امر ایمنی شود.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران با اشاره به سند برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران تاکید کرد: شهرداری به عنوان مسئول اصلی حفظ ایمنی در فضاهای عمومی شهر موظف است به منظور پیشگیری از وقوع حوادث و افزایش ایمنی تردد شهروندان در فضاهای عمومی شهر، ساختار مدیریت ایمنی و بحران و HSE شهر تهران را بازنگری کند و شیوه نامه نظام مدیریت و بازرسی و نظارت بر عملکرد و فعالیت کلیه پیمانکاران را با هدف پیشگیری و کاهش حوادث تدوین کند.

به گفته صدراعظم نوری،  در راستای نهادینه سازی الزامات HSE و پیشگیری از بروز مخاطرات مربوط به سلامت، ایمنی و محیط زیست طی سال های گذشته، پایش الزامات HSE با همکاری چند دانشگاه و در ۸ محور اصلی ازجمله اماکن عمومی نظیر پارک ها و فضای سبز، مراکز تفریحی، سینماها، مراکز تجاری و مذهبی با تجزیه و تحلیل حوادث، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک، بازرسی های مستمر ایمنی و بهداشتی، تدوین دستورالعمل و روش های اجرایی کار و آموزش همگانی مورد پیگیری قرار گرفته است. بر اساس نتایج به دست آمده میزان اجرایی شدن ضوابط مربوطه، به ویژه در پارک های شهری به طور جدی نگران کننده است.

وی افزود: درحوزه مخاطرات زیست محیطی،  استفاده نادرست از منابع مختلف آب، انرژی و آلودگی خاک و هوا و استفاده نادرست از منابع آبی در پارک ها با ۳۹ درصد دارای بیشترین سهم بوده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در بررسی دیگری ایمنی کودکان در زمین‌های بازی پارک‌های شهری اعم از پارک های محلی ناحیه‌ای منتخب ۵ منطقه در نواحی شمال، جنوب، مرکز، شرق و غرب تهران بررسی شده است، گفت: نتایج حاکی از آن است که بیش از ۶۸ درصد وسایل بازی پارک ها میتواند مخاطرات و آسیبهایی را برای کودکان به همراه داشته باشد. همچنین نتایج مطالعات دیگری نیز بر روی وضعیت ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی تعدادی از پارک های تهران به ترتیب میزان مطلوبیت شاخص ایمنی را ۲/۵۹ و ۹/۵۲ درصد نشان داده‌ است.

صدراعظم نوری تاکید کرد: به طور کلی ضعف ملاحظات ایمنی در سیستمهای برقی و مکانیکی آبنماها و همچنین نبود امکانات مناسب بهداشتی و امدادی، عمده ترین خطرات و مشکلاتی است که در سالهای اخیر حوادث ناگواری را متوجه کودکان و حتی بزرگسالان در پارک های شهری کرده است.

وی با اشاره به چالش‌های پیشروی این حوزه گفت: در حال حاضر نارسایی در آگاهی و ضعف در تخصیص بودجه کافی برای دستیابی به اهداف مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پارک ها، وجود مراکز متعدد تصمیم گیری و فقدان هماهنگی در ساختار مدیریتی موجود، فقدان روشی کارآمد جهت نظارت منطقی بر نحوه عملکرد پیمانکاران و مهمتر از همه ضعف در بازرسیها و پایشهای ادواری از وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، عمده ترین چالش‌های پیشرو است.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه لزوم توجه به مقوله ایمنی در راس امور خدماتی از سوی مدیریت شهر در کلیه مراحل برنامه ریزی، اجرا و نگهداری امری اجتناب ناپذیر است، تاکید کرد: ازسوی دیگر با وجود شناسایی ۱۱۷ الزام قانونی، آیین نامه اجرایی و دستورالعمل و ۱۶ سازمان، نهاد و دستگاه متولی و مسئول در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، آسیب های اجتماعی و مراکز کنترل و پیشگیری آسیب های اجتماعی، همچنان آسیبهای اساسی گریبانگیر شهر و شهروندان است. بازار تهران، انبار نفت شهران، تاسیسات برق فشار قوی بعثت، خطوط انتقال سوخت، مراکز فروش و حمل و نقل مواد شیمیایی در سطح شهر و خلاهای نظارتی بر ایمنی و بهداشت کار و کارگران در اصناف از جمله مهمترین موضوعاتی است که لازم است رسیدگی به موضوع ایمن سازی آنها در اولویت قرار گیرد.

صدراعظم نوری در ادامه گفت: همچنین به منظور ضرورت اجرا و پایش الزامات بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی در شهر تهران و با عنایت به گذشت چندین سال از زمان ابلاغ مصوبه استقرار سامانه HSE شهرداری، لازم است شهرداری تهران گزارشی از اجرای تکالیف مندرج در مصوبه مذکور را ارائه دهد.  

وی ادامه داد: گزارش شهرداری باید شامل وضعیت استقرار سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست در کلیه نواحی شهرداری، سازمان‌ها، شرکت‌ها و پیمانکاران وابسته،  دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی ابلاغ شده به کلیه واحدهای مربوطه باشد. همچنین شهرداری باید گزارشی از برنامه و بودجه مصوب سالیانه در خصوص تخصیص ردیف اعتباری مستقل به فعالیت‌های بهداشت، ایمنی و محیط زیست از زمان ابلاغ مصوبه تا کنون را تهیه و به شورای شهر ارائه دهد.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران از شهردار تهران خواست که احکام پیش بینی شده در برنامه پنج ساله سوم در حوزه ایمنی و افزایش تاب آوری شهری به ویژه مواد ۸۷ و ۸۹ برنامه را که بر بازنگری در نظام بازرسی از فضاهای ساختمانی موجود و بازنگری در ساختار HSE شهرداری تهران تاکید دارد را در اولویت توجه قرار دهد تا بتوان از تکرار وقوع حوادث تلخی مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو و کشته شدن کودک ۶ ساله عماد صفی یاری در استادیوم آزادی در روز مسابقه که بر اثر برق گرفتگی و موارد مشابه جلوگیری کرد.

صدراعظم نوری ابراز امیدواری کرد که با گسترش و نهادینه شدن فرهنگ ایمنی و پیشگیری، سرمایه های انسانی و مالی حفاظت و صیانت شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیگر حوزه ها